دنیای مجازی دنیای بسیار پیچیده و عجیبی است، همانند یک شمشیر دو لبه میماند. کلمه محتوا نیز برای موتور های جستجو کلمه پیچیده ای نیست و با سرچ آن هزاران مطلب در اختیار شما قرار میدهد.اما همیشه باید حواسمان به این شمشیر دو لبه باشد ، در اینجا یک قدم به عقب بر میداریم تا با مصداق کلی محتوا و استراتژی محتوا بیشتر آشنا شویم .باید بدانیم استراتژی تولید محتوا مقد مه ای بر تولید محتوا هست. این موضوع زمانی از اهمیت بسزایی برخوردار میشود که ما بخواهیم محتوا را برای کسب و کار خود استفاده کنیم.

اینجاست که قدم اول ما میشود استراتژی محتوا نه تولید آن!

رویکرد ما در استراتژی محتوا به گونه ای قرار میگیرد که در ابتدا اهمیت و ضرورت موضوع مربوط با محتوا را مشخص کنیم و در صورت نیاز لازم بودن موضوع بعد تصیمیم به ارائه آن موضوع یا محتوا بگیریم در نهایت نیز نحوه اجرا و پیاده سازی محتوا را سازمان دهی کنیم. زیرا صرفا بیان یک موضوع یا محتوا بدون در نظر نگرفتن استراتژی آن کمکی به آن سازمان یا فرد نخواهد کرد.

ضرورت استراتژی محتوا با این موارد بیشتر نمایان میشود :

 1. انگیزه ما برای تولید محتوا چیست؟
 2. آیا ما میتوانیم محتوا تولید شده را در راستای چشم انداز محصول و خدمات به صورت درست ارائه دهیم؟
 3. در چه مکان یا زمانی باید محتوا ارائه شود؟
 4. آیا محتوا ارائه شده از نظر علمی توجیه درست و موجهی برای کسب کار ما دارد؟

در واقع استراتژی محتوا همان چیزی است که ، ارتباط محتواهای منفرد را شکل می دهد و به کلیت محتوا معنا می بخشد .

بدون استراتژی محتوا در واقع شما باری به هر جهت حرکت می‌کند. هرگز نمی توانید یک جهت یا هدف مشخصی داشته باشید،و هیچگونه معیاری برای سنجش محتوا ارائه شده نیز نمی توانید داشته باشید.

در استراتژی محتوا بر اساس زمانبندی مشخص شده میتوانید محتوا خود راسنجش کنید و از میزان اعتبار و اثر بخشی آن آگاه شوید.که در نهایت می توانید در یابید که محتوا ارائه شده برای وب سایت شما مفید واقع شده است یا باید برای به نتیجه رسیدن تغیراتی در آن اعمال کنید.

مراحل تدوین استراتژی محتوا

قدم اول: اهداف خود را از تدوین استراتژی محتوا مشخص کنید

قبل از هر چیز هدف خود را از بازاریابی محتوا برای سایت خود مشخص کنید. اگر این مرحله به خوبی انجام شود به تمام قدم‌های بعدی شما به سهولت انجام میشود.

اهداف مد نظر شما در استراتژی محتوا میتواند به صورت زیر باشد؛

  1. افزایش نرخ تبدیل
  2. آموزش دادن نحوۀ استفاده از خدمات و محصولات
  3. افزایش ترافیک
  4. افزایش مشارکت کاربران در سایت شما
  5. برندینگ برای کسب و کار
  6. افزایش فروش و درآمدزایی از وبلاگ

البته دقت کنید که لازم نیست فقط یکی از موارد بالا را هدف بگیرید، شاید همزمان دو یا سه مورد را بخواهید هدف بگیرید، تا به نتیجه ایده‌آل برسید.