بازاریابی موتورهای جستجو در واقع بازاریابی یا تبلیغات وب سایت شما از طریق موتورهای جستجو مانند Google، Yahoo یا MSN است. SEM مخفف عبارت Search Engine Marketing به معنی بازاریابی موتورهای جستجو یکی از زیرمجموعه‌های بازاریابی اینترنتی می باشد این نوع بازاریابی باعث افزایش بازدید در نتایج صفحات موتورهای جستجو می شود.بازاریابی موتورهای جستجو می تواند به ارائه ترافیک به وب سایت شما کمک کند، و در واقع كاري كند كه وبسايت شما در معرض ديد همگان قرار بگيرد که به نوبه خود می تواند به مشتریان جدید منجر شود و باعث كسب و يا افزايش در آمد شود . در مقایسه با سایر ابزارهای بازاریابی و تبلیغات، بازاریابی موتورهای جستجو میتواند بسیار به صرفه و اقتصادي باشد.

واژه بازاریابی موتورهای جستجو اولین بار توسط دنی سالیوان در سال ۲۰۰۱ اختراع شد .و در مبحث بازاريابي ديجيتال مورد استفاده قرار گرفت.

  • بهینه سازی موتور جستجوگر يا ارگانیک (جستجوگرها) – بهینه سازی موتور جستجو، فرآیند استفاده از تکنیک ها برای به حداکثر رساندن رتبه بندی وب سایت خود در نتایج ارگانیک و یا جستجوی طبیعی است. بدین معنی است که اگر سایت شما مورد نظر و علاقه مردم باشد و بازدید کننده داشته باشد، از دید موتور های جستجو نیز اعتبار و صلاحيت سایت شما بالا خواهد رفت. هر مقدار که رتبه بندی طبیعی یک وبسایت در نتایج جستجوی ارگانیک بالاتر باشد، شانس بازدید سایت توسط مخاطب مورد نظر شما بیشتر می شود.
  • جستجوی مکانی – اگر کسب و کار دارید توجه به این موضوع ضروری است ، می توانید در موتورهای جستجو (یعنی گوگل و یاهو) با وارد کردن اطلاعات کسب و کار خود و موقیعت جغرافیایی مردم به هنگام جستجو موقیعت های مکانی نزدیک به محل زندگی خود را به سرعت پیدا می کنند. جستجوی مکانی تعیین می کنند کسب و کاری که فاصله بیشتری با مکان شما دارد نسبت به کسب و کاری نزدیک‌تر به احتمال بیشتری آنچه را دنبالش هستید داشته باشد، و در نتیجه در نتایج محلی رتبه بالاتری به آن می دهند.
  • پرداخت به ازای کلیک یا PPC نام مدلی از تبلیغات اینترنتی گفته مي شود که در آن بازدیدکنندگان و مخاطبان تبلیغات به وب‌سایت، اپلیکیشن موبایل و یا رسانه‌ای دیگر هدایت می‌شوند و تبلیغ دهنده بر اساس تعداد کلیک‌ها و مراجعه به رسانه خود، به نمایش دهنده هزینه تبلیغات را پرداخت میكند. شما مبلغی را که مایل به پرداخت هر کلیک می باشید پیشنهاد می دهید. هر چه بیشتر شما پرداخت کنید، آگهی در رتبه بالاتر در نتایج موتور جستجو ظاهر می شود. این روش در زمان خود نوآوری در علم تبلیغات اینترنتی محسوب می‌شد و با گذشت زمان جایگزین روش های سنتی از جمله تبلیغات بنری (زمان های تعیین شده) و پرداخت به ازای تعداد نمایش شد. مدل‌های پیشرفته‌تر و پیچیده‌تری از پرداخت به ازای کلیک نیز در حال حاضر در حال بهره‌برداری هستند برای مثال می‌توان به پرداخت به ازای منجر شدن به خرید اشاره نمود.
  • پرداخت به ازای مطالعه (PFI) علاوه بر موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو و MSN، صفحه های راهنما متعددی نیز در وب وجود دارد. این فهرست ممکن است به طور عادی یا مرتبط با یک موضوع خاص باشد. شما می توانید فهرست های رایگان در برخی از لیست های راهنما آنلاین مانند DMOZ دریافت کنید اما اکثر صفحه های راهنما در حال حاضر برای یک لیست راهنما هزینه می کنند. Super Pages Verizon یک نمونه از یک پوشه PFI است. لیست راهنما فهرست موضوعی مبتنی بر وب در طیف گسترده ای از موضوعات، از هنر، سرگرمی، و جامعه شناسی و فرهنگ، علم، آموزش و سلامت است.

و چرا بازاریابی موتور جستجو مهم است؟

شما ممکن است تصمیم بگیرید موتور جستجوگر را بخشی از استراتژی بازاریابی و تبلیغاتی کسب وکار خود قرار دهید. در حال حاضر، در محیط کسب و کار امروز، انتظار می رود تقریبا تمام کسب و کار ها یک وب سایت داشته باشند .

بازاریابی موتورهای جستجو می تواند به ارائه ترافیک به وب سایت شما کمک کند، که به نوبه خود می تواند به مشتریان جدید منجر شود و درآمد کسب و کار تان را افزایش دهد. در مقایسه با سایر ابزارهای بازاریابی و تبلیغات، بازاریابی موتورهای جستجو میتواند بسیار مقرون به صرفه باشد. برای مثال، اگر شما خودتان آنها را انجام دهید، هیچ هزینه ای برای استفاده از تکنیک های بهینه سازی موتورهای جستجو نمی شود. رتبه بندی جستجوی ارگانیک رایگان است، بنابراین اگر شما بتوانید موتورهای جستجو را پیدا کنید ترافیک و رتبه بندی کسب و کارتان را افزایش می دهد.
برای مثال، پرداخت به ازای کلیک یا PPC می تواند بسیار ارزان باشد، تا زمانی که شما آن را درست انجام دهید.

شما می توانید محدودیت هایی را چقدر برای به ازای هر کلیک پرداخت و چقدر در روز پرداخت کنید، که به شما امکان کنترل هزینه ها را می دهد.

اما در صورت نداشتن آگاهي لازم و به كار بردن كليك هاي اشتباه به نه تنها كمي به وبسايت شما نمي‌شود بلكه باعث ضعف كسب و كار شما نيز ميشود . بهتر است در اين زمينه از افراد متخصص كمك گرفته شود تا كار به درستي انجام شود .

چگونگی اندازه گیری اثربخشی SEM

چگونگی کارآیی برنامه بازاریابی موتور جستجوگر خود را اندازه گیری کنید. بستگی به اهداف شما دارد، اگر قصد دارید تعداد بازدیدکنندگان وب سایت خود را افزایش دهید، تعیین می کنید که آیا SEM شما در مقایسه با آمار ترافیک وب شما قبل و بعد از پیاده سازی بازاریابی موتورهای جستجو تغییر کرده است یا خیر.تلاش های بازاریابی موتور جستجو ممکن است زمان زیادی برای افزایش ترافیک و افزایش رتبه بندی لازم داشته باشد.

علاوه بر ترافیک سایت، شما باید تعداد بازدید کنندگان خود را پیگیری کنید. به عنوان مثال، اگر در نتیجه تلاشهای بازاریابی موتور جستجو کسب و کارتان، ترافیک در هر ماه دو برابر کنید بازدید کننده از ٥٠٠ تا١٠٠٠ افزایش یابد تعداد مشتریان جدید از ٥٠٠بازدیدکننده سایت شما بیشتر می شود. هم اکنون شما دو برابر مشتری دارید و با يك سايت پر بازدید رو برو هستيد .

یافتن راه هایی برای افزایش تعداد بازدیدکنندگان به وب سایت ، و سپس پیدا کردن راه هایی برای افزایش تبدیل بازدید کنندگانی که منجر به مشتری جدید می شوند ، و شما باید بدانید دقیقا چقدر طول می کشد تا موفق به جذب مشتری با استفاده از متد بازاریابی موتور جستجو می شویدكه اين كار نياز به افراد متخصص و فعال در اين زمينه دارد كه همواره محيط بازار و سايت را در نظر داشته باشند و استراتژي درستي در جهت بهبود نتايج در آن واحد به كار ببرند .