PPC مخفف Pay Per Click است. در واقع یک مدل بازاريابي اينترنتي است که در آن بازاریابان از وب سایت های پربازدید برای تبلیغ کالا و خدماتشان استفاده می کنند. وب سایت هایی که تبلیغات شما را قرار می دهند در صورتی هزینه دریافت می کنند که کاربری روی تبلیغ شما کلیک کند.

تبلیغات کلیکی به طرز قابل توجهی در موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی در حال گسترش است و در آینده نیز این روند ادامه خواهد یافت. این به این معناست که شما باید برای سود سریع و بیشتر، از تبلیغات کلیکی و پولی استفاده کنید، بخصوص اگر سایت شما جدید باشد و شما در تلاش برای گرفتن رتبه با انجام سئو در سایت خود باشید. لازم نیست پول زیادی برای این کار خرج کنید، به محض اینکه شما کلمه ی کلیدی مناسب را انتخاب کردید و چند تکنیک خوب به کار ببرید، جستجوی پولی می تواند تاثیر خوبی در درآمد شما حتی برای وب سایت های کوچک داشته باشد.

بهترین سیستم PPC دنیا تبلیغات کلیکی گوگل است. اینجاست که موتورهای جستجو پا به میدان می گذارند و راهنمایی های لازم برای موفقیت در این بازار رقابتی را عرضه می کنند.

متخصصين ما در آژانس ديجيتال ماركتينگ زرفام قبل از ایجاد کمپین تبلیغات در موتور جستجو موارد زیر را در نظر می گیرند:

 1. کلمات کلیدی مرتبط با کالا و خدمات خود را شناسایی می کنند.
 2. کلمات کلیدی مناسب را انتخاب می کنند.
 3. کلمات کلیدی مرتبط را بوجود می آورند.
 4. کلمات کلیدی را برای ایجاد تبلیغ تنظیم می کنند

در حقیقت برای تبلیغات PPC نیاز به تعامل فروشندگان کالا و خدمات، تبلیغ کنندگان PPC، افرادی که صفحات فرود را طراحی می کنند و کاربران است.

گردش کار در یک تبلیغ PPC

در تبلیغات کلیکی گردش کار به صورت زیر است:

 1. تبلیغ کننده یک آگهی متنی ایجاد می کند که می تواند شامل عکس هم باشد.
 2. تبلیغ کننده لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با تبلیغ را مشخص می کند.
 3. تبلیغ کننده تعیین می کند که هر زمان که کسی روی تبلیغات اوکلیک کند، چقدر می تواند هزینه پرداخت کند یا در حقیقت بودجه او برای هر کلیک چقدر است.
 4. یک کاربر از طریق یک موتور جستجو مانند گوگل کلمه یا عبارت کلیدی خود را سرچ می کند.
 5. موتور جستجو تبلیغات شما را در صورتیکه با عبارات کلیدی جستجو شده مرتبط باشد، در صفحه نتایج، نمایش می دهد.
 6. اگر کاربر روی تبلیغات کلیک کند به صفحه فرود وب سایت شما هدایت می شود و هزینه کلیک از حساب تبلیغ کننده کسر می شود.

فرمول محاسبه PPC

فرمول محاسبه تبلیغات کلیکی به صورت زیر است:

تعداد کلیک ها/هزینه تبلیغات= پرداخت به ازای کلیک

مزایای تبلیغات کلیکی یا PPC

PPC در رونق بخشیدن به کسب و کارهای اینترنتی کمک شایانی می کند. همچنین در PPC تبلیغات در صفحه نتایج جستجو قابل مشاهده هستند. مزایای تبلیغات کلیکی در ادامه لیست شده است:

 1. اقدامات سریع: تبلیغات کلیکی یا تبلیغات PPC باعث جذب ترافیک بسیار زیاد به وب سایت شما و به طبع آن باعث محبوبیت برند شما در مدت زمان کوتاهی می شود.
 2. سرمایه گذاری اولیه ناچیز: موتورهای جستجو هزینه ای را برای قرار دادن یک آگهی PPC و یا ایجاد حساب کاربری نمی کند. کاربر فقط زمانی پرداخت می کند که کسی روی تبلیغات خود کلیک کند.
 3. نتایج فوری: در مقایسه با روش های SEO، اگر تبلیغات با کیفیت باشد، تبلیغات PPC می تواند سریعتر به موفقیت برسد.