سئو برگرفته از کلمه SEO (مخفف عبارت Search Engine Optimization) يك راهكار است در جهت افزایش کمیت و کیفیت ترافیک وب سایت با استفاده از نمایش وب سایت شما در نتایج طبیعی سرچ كردن است.

برخلاف ظاهر ماجرا که سئو را برای موتورهای جستجو نشان می دهد، اما در واقع سئو بیشتر بامخاطبان وب سایت در ارتباط است. چرا که خود موتورهای جستجو نیز به مخطبان خود وابسته هستند. سئو در حالت کلی درباره چیزهاییست که افراد در موتورهای جستجو به دنبال آنها هستند و آن ها را دنبال ميكنند، پاسخ هایی که به دنبال آن می گردند، کلماتی که برای جستجو از آن استفاده می کنند و همینطور محتوایی که زمان خود را برای آن صرف می کنند.

آگاهی از خواسته ها و نيازهاي مخاطبان و کاربران در یک سمت و ارائه پاسخی درست به این خواسته ها در شکلی قابل مشاهده و فهم برای موتورهای جستجو از سمت دیگر، دو روی سکه سئو است.

مبانی موتورهای جستجو

موتورهای جستجو مثل ماشين هاي پاسخ دهنده اي عمل مي كند و آنها در بین میلیارد ها محتوا به جستجو پرداخته و با ارزیابی هزاران فاکتور و نياز تشخیص می هند که کدام محتوا بیشترین نزدیکی را به پاسخ سوال شما دارد و مي تواند نياز شما را از سوال بر طرف كند .

موتورهای جستجو تمام این کارها را در آغاز به واسطه کشف و فهرست بندی محتوا تحت عنوان ایندکس انجام می دهند. سپس این نتایج را تحت فرایند دیگری با نام رتبه بندی، برای كاربر و مخاطب مرتب می کنند.

کدام نتایج جستجو، ارگانیک یا طبیعی هستند؟

نتایج ارگانیک جستجو آنهایی هستند که در اثر سئو ایجاد شده و تنها با هزینه کردن در سیستم تبلیغاتی گوگل نمایش داده نشده اند. شناسایی نتایج ارگانیک از نتایج تبلیغاتی بسیار آسان است. نتایج تبلیغاتی دارای برچسب Ad در کنار خود هستند. اما امروزه با وجود تغییرات در روش های جستجو، چگونه می توان نتایج ارگانیک را از بقیه مشخص و مجزا كرد؟

امروزه نتایج جستجو (با نام صحیح SERP) شامل ترکیبی از تبلیغات و نتایج ارگانیک مشخص و پويايی است . از نمونه نتایج طبیعی جستجو پویا می توان به بخش هایی با عنوان Answr Box، People Also Ask، اسلاید تصاویر، و بسیاری از دیگر موارد اشاره کرد. این ویژگی ها با توجه به چیزی که کاربران به دنبال آن هستند در حال ارتقا و تغییرات چشمگير هستند .

به عنوان مثال اگر عبارت “ترافيك امروز جاده اي” را در گوگل جستجو کنید، با نتیجه ای در بالای صفحه مواجه خواهید شد که به ترافيك جاده اي و پیشبيني آن در چند روزه آینده پرداخته است. به عنوان مثالی دیگر، اگر شما عبارت “چاپ در تهران ” را جستجو کنید، سه چاپ خانه اي که ارائه کننده خدمات چاپ در تهران هستند را مشاهده می کنید.

این که موتورهای جستجو برای درامدزایی از تبلیغات استفاده می کنند امری طبيعي است . هدف آنها ارائه پاسخ های بهتر به مخاطبان و رفع نياز آنها و بازگشت آنها به موتورهای جستجو در آینده و صرف زمان بیشترمخاطبان در نتایج جستجو است.

برخي از امکانات گوگل مانند featured snippets یا related questions تحت تاثیر سئو می توانند باشند. در عین حال برخی دیگر از این ویژگی ها تحت تاثیر سئو نیستند. به عنوان مثال داده های گرفته شده از وب سایت هایی مانند Wikipedia، WebMD و IMDB به خاطر اعتبار بالای این منابع است.

چرا سئو مهم است؟

با اینکه تبلیغات، شبکه های اجتماعی و دیگر پلتفرم ها می توانند در ایجاد ترافیک برای وب سایت موثر باشندو باعث باز خورد بهتر وب سايت شما شود، اما منبع اصلی ترافیک سایت ها موتورهای جستجو هستند.

نتایج ارگانيك و طبيعي درصد بیشتری از ترافیک را به صورت معمول كسب می کنند. به عنوان مثال طبق تحقيقات انجام شده تنها 2.8% کاربران آمریکایی بر روی تبلیغات گوگل کلیک می کنند. به طور خلاصه سئوفرصت مناسبي براي كسب ترافیک 20 برابری نسبت به تبلیغات کلیکی در موبایل و گوگل ایجاد می کند.

سئو یکی از تنها روش های بازاریابیست که در صورت پیاده سازی صحیح، تاثیر آن در طول زمان افزایش نیز می یابد. در صورتی که شما دارای محتوایی در وب سایت باشید شما به كسب رتبه مي رسيد ، ترافیک کسب شده از این محتوا در طول زمان افزایش نیز پیدا خواهد کرد، در حالی که تبلیغات برای انجام شدن و اثر بخش بودن نیاز به صرف هزینه و شارژ کردن حساب دارد.

موتورهای جستجو در حال هوشمند تر شدن هستند، اما در عین حال نیاز به کمک متخصين در اين زمينه نیز دارند. بهینه سازی وب سایت به موتورهای جستجو کمک می کند تا اطلاعات محتوای سایت را به صورت جذاب تر و بهتر در اختيار مخاطب مورد نظر شما قرار دهد و از این رو محتوای وب سایت به طور مناسبی ایندکس شده و در نتایج جستجو به نمایش در آيد.